Kozarek Mały – historia

Kozarek Mały to niewielka osada w pobliżu drogi krajowej nr 16, znajduje się 10 km od Biskupca i 4 km od Sorkwit. Jej początki datowane są na około rok 1700.

Do wybuchu II wojny światowej istniał tu folwark, znany pod różnymi nazwami, takimi jak Zweilinde, Lindenhof czy Klein Kosarken.

Jednym z właścicieli Kozarka Małego był Oskar Obelian, który był najdłużej urzędującym burmistrzem Olsztyna (pełnił funkcję burmistrza w latach 1877-1903 i nadburmistrza w latach 1903-08).

Po zakończeniu II wojny światowej część zabudowań została zdewastowana i zniszczona. Przemiana majątku w Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR) spowodowała zmianę funkcji dawnego dworku, jego stopniowe niszczenie i ostateczną rozbiórkę. W okresie PRL w osadzie wybudowano nowe budynki, które teraz w większości już nie istnieją i które wpłynęły na zmianę krajobrazu osady. Od marca 2007 roku posiadłość po byłym PGR należy do prywatnego przedsiębiorcy z Olsztyna, który stopniowo ją rewitalizuje.

Głównym atutem osady Kozarek Mały jest jej malowniczy, sielski charakter, bogata fauna i flora oraz liczne urokliwe miejsca idealne do pieszych wędrówek, spacerów i wypoczynku.